Srpen 2014

Heja!

6. srpna 2014 v 23:09 | Kei-chan |  Kačení deníček
A já jsem chaotická a nebojím se k tomu přiznat. Let's talk more!! Ano, nenapíšu celé měsíce a pak v jeden den dvakrát! Dekadentní! Smějící se

Občas by se hodilo mít návod - proč člověk potkává staré známé najednou po čase? Proč se mu opakují stejné nepříjemnosti? Co znamená to a to...
Čtu krásnou mluvu a chci hned o to barvitěji psát sama.

Mluvila jsem zrovna nedávno o plus/mínus přístupu - aneb já?? Ty?? Místo otazníků si každý doplní právě jedno ze znamének. Jako obvykle to vypadá jednoduše a přitom to dodává další souvislosti pro zkoumání osobnosti.
Takže příklad - vezmeme například podle MBTI xxxJ - už samotné E a I nám částečně předznamenává jeho projev; I si spíše výsledky pozorování nechává pro sebe než E, které se netají... ale to bych to brala oklikou.
Má dosavadní pozorování mě přivedla na myšlenku, proč jsou některá "Jčka" tak rozdílná. Tady se nabízí jako jedna z možností teorie Já ??, Ty ??. Takže začněme.
Já-, Ty+ : přehnaně řečeno, sebe vidím v nejhorším světle, ostatní v nejlepším. Ukázkově to bývá ve filmech a knížkách jako až moc hodný hrdina (♀/♂), co se obětuje pro jiné. Šikanu může brát jako zaslouženou, ostatní bere jako ty, co to s ním myslí dobře.
Já-,Ty-: "Jsem přísný na sebe, tak proč by nemohli být ostatní na sebe?" "Svět okolo je zlý, člověk si musí dávat bacha, aby ho neroztrhali/nezneužívali." "Já vidím vždycky ve všem nejhorší motivy, ostatní to vidí určitě stejně". "Každý se stará jen o sebe"
Já+, Ty-: "Jakákoliv chyba se stala, určitě to není moje vina!" Falešné + (oprávnění), znemožňuje sama sebe vidět kriticky. Na ostatní musí být přísnost, u něho je to přece něco jiného. Nemá rád sebe (i když je to největší tajemství jeho před sebou), tak nemůže mít rád ani svět okolo. Jak se nerad člověk dívá do zrcadla..
Já+,Ty+: "Já bych to určitě myslel/a v dobrém, takže to je určitě nedorozumění/nemyslel to tak..." Může být často vyveden z míry odlišností v myšlení druhých, poněvadž dobromyslně předpokládá to nejlepší. Pro mě je takový typický předobraz Catherine Morlandová z Opanství Northanger (J.Austen).

Abych nezůstala nepochopena - tohle bylo jen schématické, naschvál jsem uvedla typické extrémy, nic mezitím. Taky to určitě není jedině případ Jček, spíše samotného "making jugment", což umí Pčka bezpochyby stejně obratně jako Jčka, jen to uvádím věrna pořadí svých myšlenkových pochodů - to zkoumání tak odlišného neuvěřitelně laskavého postoje až po stejně výrazný nemilosrdný soud mě přivedl na tuto myšlenku, kterou jsem získanou teorií pouze rozvinula v zjednodušeném podání. Neberte to, snaživě prosím, nikdo jako šablonu nebo jednoznačné určení.
Ještě bych k tomu dodala další postřehy: Já?? Ty- člověka snadno zraní předpokládáním těch nejhorších motivů, což, jak sama jako NF můžu doložit, může znamenat pro řadu lidí největší nedůvěru v druhého.
Na druhou stranu nesedne druhému snadno na lep a mnohdy má správný realistický odhad.
Já?? Ty+ Předpokládá, mnohdy příliš shovívavě, v ty nejlepší motivy druhých. Často ho to dovede k bolestému zklamání a dost možná k s tím spojeným problémům. Ale může tím laskavým náhledem druhé také inspirovat k snaze o naplnění takových očekávání. Ovšem naučila jsem se, že může tímtýž naopak ostatní odradit a vyvolat nepříjemné pocity, že na ně nakládá příliš nebo že nedostačují.
Abych více ukázala nejednostrannost takového náhledu, stručně doplním pozitiva, pokud jsem v prvé části byla moc příkrá v každém z popisů.
Já-, Ty+ : Skromný člověk, který nežádá pro sebe mnoho. Určitá přísnost na sebe ho činí pracovitým a na druhou stranu laskavým k druhým.
Já-,Ty-: Je to spravedlivý člověk, nedělá rozdíly mezi sebou a světem. Má smysl pro realitu a je schopný starat se o sebe. Vyžaduje od druhých jen takovou sebereflexi, jaká je mu vlastní.
Já+, Ty-: Patří k lidem, co se za sebe umí postavit. Nemá problém vytyčit a udržet si hranice. Má tendence ostatním přispěchat na pomoc kvůli tomu, že se obává nejhoršího. Umí sám sebe ocenit a dopřát si odpočinek.
Já+,Ty+: Vidí sebe ve zdravém světle, ostatním dává příležitost projevení svého nejlepšího já. Nebrání se ocenění sebe či druhých. Umí lenošit, ale nerozmazluje se.

Znáte to někdo? Připadá vám to trefné, nebo zjednodušené (o nic komplexnějšího jsem se na tak malém rozsahu ani nesnažila), urážlivé, motivující, atd? Tell me!! Usmívající se

Memy

6. srpna 2014 v 20:00 | Kei-chan |  Kačení deníček
Bloggerské křeslo mě táhne už asi týden a já rozumově vzdoruji. Ale jsem plná světa a mám touhu šířit... memy - cokoliv (krom nemocí a špatné nálady), myšlenky, pocity, slova, výrazy.... Co naplat, jednoho dne, kdy nebudu chtít sdílet, budu pravděpodobně mrtvá.

Jsou spisovatelé, co píšou úvody, aby připravili pohodlné prostředí pro čtenáře, nechali je usadit se a porozhlédnout a jako na písečné pláži postupně vstupovat do vod příběhu/myšlenek. Pak jsou tu ovšem pisálci se zcela jiným temperamentem, kterým je každá nadbytečná řádka, oddělující čtenáře od pramene vyživujících slov jeho díla, protivná. Podobně by se dalo usuzovat o konverzačním vkusu. Jsou lidé, co se těší povrchním řečem, důvody nechávám každému vlastní, a lidé, co naskočí přímo doprostřed... nebo dovnitř. (Předpokládám, že žádnému pozornému čtenáři nezůstalo skryto moje stanovisko - není to ani v mé povaze a nebylo záměrně schováno a ještě méně vyzdviženo.)
Dneska jsem byla takhle překvapena hned první větou známé tváře, která s neochvějnou přesností navázala na mé niterné pocity. Přijde mi obdivuhodné mluvit k druhým duší, jsem okouzlena lehkostí dorozumění F to F (nikoliv face to face, jak by se mohlo někomu triviálně zdát), vynáší mě do extáze schopnost druhé stimulovat a být stimulována nazpátek. Radostně chválím životu, jak umí být pestrý, všude pokládá pozoruhodné příležitosti a neopomíjí žádnou šanci si z člověka vystřelit. Ať už zkazí dobrý pocit z toho, jak člověk přesně ví, kam směruje, nebo mu zpitvoří jeho vážnou tvář, až se zastydí. Příkladů je tolik, že by byla škoda kalit vaši vlastní fantazii mou.
Připadám si tak lehká, že bych se mohla opřít o kapesníček. Myšlenky nespoutané jedním tématem, jež zaměstnává pouze mozek... jak neúplná to činnost. Prala bych se o možnost větší celistvosti, cítit jen, jak na to.

Cítit... *sniff sniff* ...... (a dekorum je pryč!) Možná bych usilovala o opravu "Myslím, a tedy jsem" na "Cítím, a tedy jsem."
Kdo jsem, když přestanu cítit? Kdo jsem, když přestanu myslet, vím - budhistický mnich. Smějící se

Článek se začíná prodlužovat jako stíny v podvečer. Chci a chci a chci si podržet pozornost čtenářovu Mrkající

Tak ještě krátké zamyšlení nad jungovským stínem. Když vidím na všem to špatné a nesprávné, jaký obrovský kopec musí můj stín mít? A naopak, pokud nepřijmu jedinou pochvalu, bezelstnou skromností odmítám všechnu přívětivou sebereflexi, pročpak živím svůj stín tím nejhezčím, čeho na druhých si vážím?