Heja!

6. srpna 2014 v 23:09 | Kei-chan |  Kačení deníček
A já jsem chaotická a nebojím se k tomu přiznat. Let's talk more!! Ano, nenapíšu celé měsíce a pak v jeden den dvakrát! Dekadentní! Smějící se

Občas by se hodilo mít návod - proč člověk potkává staré známé najednou po čase? Proč se mu opakují stejné nepříjemnosti? Co znamená to a to...
Čtu krásnou mluvu a chci hned o to barvitěji psát sama.

Mluvila jsem zrovna nedávno o plus/mínus přístupu - aneb já?? Ty?? Místo otazníků si každý doplní právě jedno ze znamének. Jako obvykle to vypadá jednoduše a přitom to dodává další souvislosti pro zkoumání osobnosti.
Takže příklad - vezmeme například podle MBTI xxxJ - už samotné E a I nám částečně předznamenává jeho projev; I si spíše výsledky pozorování nechává pro sebe než E, které se netají... ale to bych to brala oklikou.
Má dosavadní pozorování mě přivedla na myšlenku, proč jsou některá "Jčka" tak rozdílná. Tady se nabízí jako jedna z možností teorie Já ??, Ty ??. Takže začněme.
Já-, Ty+ : přehnaně řečeno, sebe vidím v nejhorším světle, ostatní v nejlepším. Ukázkově to bývá ve filmech a knížkách jako až moc hodný hrdina (♀/♂), co se obětuje pro jiné. Šikanu může brát jako zaslouženou, ostatní bere jako ty, co to s ním myslí dobře.
Já-,Ty-: "Jsem přísný na sebe, tak proč by nemohli být ostatní na sebe?" "Svět okolo je zlý, člověk si musí dávat bacha, aby ho neroztrhali/nezneužívali." "Já vidím vždycky ve všem nejhorší motivy, ostatní to vidí určitě stejně". "Každý se stará jen o sebe"
Já+, Ty-: "Jakákoliv chyba se stala, určitě to není moje vina!" Falešné + (oprávnění), znemožňuje sama sebe vidět kriticky. Na ostatní musí být přísnost, u něho je to přece něco jiného. Nemá rád sebe (i když je to největší tajemství jeho před sebou), tak nemůže mít rád ani svět okolo. Jak se nerad člověk dívá do zrcadla..
Já+,Ty+: "Já bych to určitě myslel/a v dobrém, takže to je určitě nedorozumění/nemyslel to tak..." Může být často vyveden z míry odlišností v myšlení druhých, poněvadž dobromyslně předpokládá to nejlepší. Pro mě je takový typický předobraz Catherine Morlandová z Opanství Northanger (J.Austen).

Abych nezůstala nepochopena - tohle bylo jen schématické, naschvál jsem uvedla typické extrémy, nic mezitím. Taky to určitě není jedině případ Jček, spíše samotného "making jugment", což umí Pčka bezpochyby stejně obratně jako Jčka, jen to uvádím věrna pořadí svých myšlenkových pochodů - to zkoumání tak odlišného neuvěřitelně laskavého postoje až po stejně výrazný nemilosrdný soud mě přivedl na tuto myšlenku, kterou jsem získanou teorií pouze rozvinula v zjednodušeném podání. Neberte to, snaživě prosím, nikdo jako šablonu nebo jednoznačné určení.
Ještě bych k tomu dodala další postřehy: Já?? Ty- člověka snadno zraní předpokládáním těch nejhorších motivů, což, jak sama jako NF můžu doložit, může znamenat pro řadu lidí největší nedůvěru v druhého.
Na druhou stranu nesedne druhému snadno na lep a mnohdy má správný realistický odhad.
Já?? Ty+ Předpokládá, mnohdy příliš shovívavě, v ty nejlepší motivy druhých. Často ho to dovede k bolestému zklamání a dost možná k s tím spojeným problémům. Ale může tím laskavým náhledem druhé také inspirovat k snaze o naplnění takových očekávání. Ovšem naučila jsem se, že může tímtýž naopak ostatní odradit a vyvolat nepříjemné pocity, že na ně nakládá příliš nebo že nedostačují.
Abych více ukázala nejednostrannost takového náhledu, stručně doplním pozitiva, pokud jsem v prvé části byla moc příkrá v každém z popisů.
Já-, Ty+ : Skromný člověk, který nežádá pro sebe mnoho. Určitá přísnost na sebe ho činí pracovitým a na druhou stranu laskavým k druhým.
Já-,Ty-: Je to spravedlivý člověk, nedělá rozdíly mezi sebou a světem. Má smysl pro realitu a je schopný starat se o sebe. Vyžaduje od druhých jen takovou sebereflexi, jaká je mu vlastní.
Já+, Ty-: Patří k lidem, co se za sebe umí postavit. Nemá problém vytyčit a udržet si hranice. Má tendence ostatním přispěchat na pomoc kvůli tomu, že se obává nejhoršího. Umí sám sebe ocenit a dopřát si odpočinek.
Já+,Ty+: Vidí sebe ve zdravém světle, ostatním dává příležitost projevení svého nejlepšího já. Nebrání se ocenění sebe či druhých. Umí lenošit, ale nerozmazluje se.

Znáte to někdo? Připadá vám to trefné, nebo zjednodušené (o nic komplexnějšího jsem se na tak malém rozsahu ani nesnažila), urážlivé, motivující, atd? Tell me!! Usmívající se
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nielian Nielian | 7. srpna 2014 v 22:41 | Reagovat

Jé!!! To se mi hrozně líbilo! Vhledy super, moc se mi líbí a přijdou mi opravdu trefné :) Největší radost jsi mi udělala tím, že jsi připsala na konci ta pozitiva. Teď mám pocit, že to, co jsem si přečetla, je v rovnováze, a mohu to brát vážně. Že to není "tady máte názor, tak si ho vemte a hlásejte ho". A vedeš člověka k přemýšlení v paradoxech a ne k dogmatismu. Během čtení popisu čtyř typů Jček jsem si říkala: "Hmm, důležité je, že mají společné to, že předčasně soudí." Když jsem pak tuhle větu jinými slovy našla v dalším odstavci, napadlo mě jen: "Amen sister!" :D Přijde podobný rozbor Pček? :)

2 Kei-chan Kei-chan | 9. srpna 2014 v 16:38 | Reagovat

Hehe. Přijde tak, co mě zrovna napadne :) Třeba jo, akorát Pčka nejsou tak sofisicated, se mi zdá :D

3 vera-ladisleifsdottir vera-ladisleifsdottir | 3. října 2014 v 18:53 | Reagovat

To je fakt zajímavý...pravda, dodává to tomu tu chybějící dimenzi. Akorát přemýšlím - je to trvalej stav, nebo jen určitý rozpoložení? Spíš to druhý, co? A taky to určitě záleží na tom, kdo je ten druhej...někdy se cítím jako - +, někdy jako + + :).

4 Kei-chan Kei-chan | 6. října 2014 v 21:58 | Reagovat

Jé! Veve komentuje!!!♥ ♥ ♥ Krásné překvapení :D
Myslím, že Ti to hodně dá výchova, ale člověk to může změnit prácí na sobě.
Tebe určitě vidím jako ?? +, většinou od Tebe slyším "příliš pozitivní" soudy :D
A máš pravu, myslím, o tom jsem v tu chvíli psaní vůbec neuvažovala, asi každý ++ má den, kdy se cítí -+:D A snad to funguje i naopak :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama