Potmě, o tmě

6. října 2014 v 20:47 | Kei-chan |  Kačení deníček
O tmě: přijde mi, že naše původní instinkty spojují tmu s nebezpečím, proto ji provází obvykle úzkost a nejistota. Až 80% prý používáme zrak, není divu, že když ten selže, máme pocit bezradnosti a ohrožení. Sama se občas bezděčně zachvěji, když procházím temnou místností nebo ulicí. Ten pocit, že se - díky hororům je snadnější pro fantazii něco uchopitelného vybrat z paměti - ve tmě může cokoliv skrývat a my se ani nemůžeme náležitě bát...
Poprvé jsem zaznamenala docela odlišný náhled na tmu v anime Hellsing; tma zde byla jako vyživující vřelé objetí mateřské, jako dětská kolébka a dokonale bezpečný úkryt. Častokrát mi tento předaný pocit pomáhal překonat mravenčení v zádech v šeru či tmě, zásadně kombinované s divným tichem, ještě divnějšími kroky anebo logice odporujícím závanem.
Potmě: Dneska jsme byli s Temi a velkým Hčkem v Kavárně POTMĚ. Tentokrát jsem mohla na vlastní kůži, stejně jako moji přítomní blízcí, pocítit vřelost a uklidňující úplnost dokonalé tmy. Je to naprosto NF zážitek, bariéry padají, na předsudky není jediný materiál, všechno se zjednodušuje a člověk sám sebe líp pochopí tváří tvář takové změně. Je to energizující a naplňující. Jako zápalná šňůra podněcuje třaskající myšlenky, pro které je každá součást starého světa viděna novýma očima a tím se utváří ucelenější nový svět. Nic neupadá v samozřejmost. Otázka je, jak s tím každý naloží? Na jak dlouho bude změněn?

Obrovské bravo nápadu Kavárny POTMĚ, tedy nadaci Světlušce, všem sponzorům, jež mají srdce a peníze na správném místě, a lidským lidem, kteří informaci posílají dál a vlastním úsilím poselství rozšiřují.

K tématu pro ilustraci přikládám čarovné video s Eliškou Balzerovou a jejím Dnem POTMĚ.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

O který smysl byste - při možnosti volby - radši přišli?

Zrak
Sluch
Čich
Hmat
Chuť

Komentáře

1 Nielian Nielian | 12. října 2014 v 9:21 | Reagovat

Přidávám bulvární postřeh, že Katie se jako dítě vůbec nebála tmy!

2 vera-ladisleifsdottir vera-ladisleifsdottir | 15. října 2014 v 9:28 | Reagovat

Fakt :)? O tmě jsem zrovna nedávno přemýšlela - věděla jsem, že mi absolutně nic nehrozí, přesto jsem nebyla schopná ten strach z neznáma potlačit. Je to asi něco instinktivního. Ale ten pohled z druhé strany je zajímavej, příště to musím zkusit...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama