Pantheon I.část - Bohové

3. prosince 2014 v 18:11 | Kei-chan |  Tvorba
Když se to vezme kolem a kolem, většina lidí - v nejkrajnějším případě díky filmům jako Trója a Souboj Titánů nebo fantasy knížkám - zná staré řecké báje a pověsti.
Jak se říká, na každém šprochu, pravdy trochu. A kupodivu jednou měla pořekadla pravdu a v životě to tak bývá, že, jak říká Oscar Wilde: "Člověk je nejméně sebou samým. Dej mu masku a poví pravdu". Stejný zrcadlový princip jde uplatnit na knížky, filmy, legendy...
Tak schválně, kdo z vás, kteří znáte řecké báje, někdy přemýšlel nad tím, kde je ta schovaná pravda?

Těžko si člověk představí živoucího Atlase, který drží nebesa, Kyklopa žeroucího lidi (tady pozor! Cyclopia je skutečná vývojová vada), Medúzu, jíž ční z hlavy hadi místo vlasů, a další obskurní mytologické výjevy.

Zato když se opravdu pořádně zahloubá nad Olympem a jeho osazenstvem, podtext a skryté významy začínají vycházet na povrch. (Ale v každém případě se tu pro zjednodušení pokusím shrnout archetypální psychologii inspirovanou velkým množstvím střípků zdrojů - za všechny M.Calábek, A.Stasinopoulos, život)

*po dlouhém přemýšlení jsem naznala inspirovat se ctihodnou Suzie (here and here) a rozdělit článek Pantheon na dvě části, poněvadž jinak bych kompletní příspěvek odeslala až někdy v únoru, a tak trpělivá opravdu nejsem :D*

-Bohové-
Zeus
Poseidon
Hades
Apolon
Hermes
Dionysos
Hefaistos
Ares

legenda: otcovské archetypy (I.generace), bohové II. generace (synové)


-Bohyně-
Persefoné
Héra
Deméter
Athéna
Artemis
Hestie
Afrodité

legenda: tzv. zranitelné bohyně, panenské bohyně

Tolik k obecnému rozdělení pro snadší přehlednost. Pojmy jako zranitelná bohyně rozvedu jindy já či ještě lépe některá z mých okouzlujících kolegyň. [ve, sue]

Bohové II
Zeus - mezi bohy král, mezi smrtelníky vládce. Jeho nejvýraznějším znakem je jeho cílevědomost, která jej provází zpravidla již od útlého dětství. Jeho silnou stránkou je sebevědomí, štědrost, vytrvalost a intelekt, naopak největší slabinou je jeho ego, pocit oprávnění a zaslepenost pro vše, co pro něj není důležité. (I lidi, viz. článek Neviditelnost)
Poseidon - bůh moře; jediný, kdo se může měřit s králem bohů. Muž dvojí tváře, protože o co tvrdší vypadá zvenku, o to citovější je uvnitř. Je vynikajícím psychologem a svou schopností pozorovat dokáže ukázat druhým zcela nový pohled na člověka a lidskost. Ovšem je zpravidla velice popudlivý, pokud se pečlivým tréninkem nenaučí disciplíně a rozvaze, odmala musí být po jeho a když se rozčílí, je stejně nezastavitelný jako oceán sám.
Hádes - bůh podsvětí. Jakkoli temně to zní, podsvětí zde představuje hloubku duše, do které je Hádes většinu času (nebo alespoň jeho velkou část) ponořen, odtržený tak od světa okolo. Nespokojí se s povrchností a až skoro existenciálně prožívá hluboké vztahy, na kterých i závisí jeho duševní hygiena/zdraví. Čistý Hádes je velmi vážný a přitažlivý svojí vyzařující komplikovaností a tajuplností, je schopen vysokého stupně porozumění, ale má takřka nepřekonatelný problém se sebevyjádřením, což ho zavádí do jeho vnitřního podsvětí/pekla a může upadat v depresi. V takovémto začarovaném kruhu pak může být nejničivější ze všech archetypů díky jeho schopnosti vhledu - a tedy přesnému míření.
Apolon - bůh slunce. S nadsázkou by se dal označit za prototyp dokonalého syna; typ muže, jehož by si každá matka představovala pro svou dceru. Typický Apolon podle pověstí má být všestranně nadán, jak v umění, tak v intelektu, ale v dnešní době je často soustředěný jen druhým zmíněným směrem. Je tedy vynikajícím žákem, oblíben mezi spolužáky i učiteli, ale navzdory jeho pilnosti, dobrosrdečnosti, často i pokoře (i když někdy je to skromnost falešná), naráží v romantických vztazích. Je to jedna z jeho osudných lekcí, která ho nabádá k přijmutí jeho opaku - Dionýsa - boha radovánek. Je velmi soběstačný, rozvážný a přímočarý, ale má sklony k rigiditě, černobílému posuzování druhých a pocitu nadřazenosti.
Hermes - božský posel, bůh obchodu i zlodějů. Již jeho rozmanitost co se božské zodpovědnosti týče ukazuje jeho čtveráckou povahu. Je nadšený pro vše nové a nic pro něj nemůže být tabu nebo zahaleno předsudkem. Maže rozdíly mezi vším myslitelným, kupříkladu i mezi pravdou a podvodem, ale nikdy nezradí své srdce. Je odmala přátelský rošťák a žertéř, ale i on uznává meze a zlo je nejdůležitější z nich. Co naopak nedodržuje, jsou ty zákony a nařízení, které nepochází z jeho nitra. Neuznává autority pro ně samotné a má sklony k přelétavosti a nespolehlivosti. Také se opírá o své štěstí a pro někoho zvenčí s ním až hazarduje.
Dionýsos - bůh radosti ze života. Je blízký Hermovi pro své zaujetí pro vše okolo něj, ač pro ostatní běžné, pro něj zázračné. Říká se mu také božské dítě pro jeho nezkaženost a bezstarostnost. Už od dětství se zpravidla přátelí s ženami, jako jediný mužský archetyp totiž rozumí jim i jejich myšlení, a proto je pro tolik žen neodolatelným milencem, s nímž mohou zažít pocit dokonalého sdílení a porozumění. Bohužel může snadno následovat zklamání v podobě jeho malého zájmu o monogamní vztahy. On sám miluje život, jídlo, pití i ženy, typický bezelstný a kreativní "bohém", který žije pro to, aby dělal radost sobě i druhým. Nesnáší sterotypy, pravidla a následky a v případě pocitu prohry propadá lehce drogám či alkoholu.
Hefaistos - bůh řemesel. Nejčastěji velmi introvertní osobnost, jež svým způsobem stejně jako Hádes žije ve svém vlastním světě a prostřednictvím druhých je v kontaktu se světem venku. Už v dětství nejspíše najde jediný koníček, který ho zcela pohltí a naplní smysl jeho života. Dal by se označit jako Kutil; své práci (v nejlepším případě také zdroji obživy) a životní lásce v jednom obětuje sebe a odměnou mu je genialita v jeho oboru. Nedokáže se prosadit a netouží nikterak po uznání, ale jeho práce mluví za něj a jeho výjimečnost nebývá nepostřehnuta. On sám však bývá nepovšimnut snadno, mezi ženami je ztracený a bezradný, ačkoliv touží po své múze, spřízněné duši, která ho ocení.
Áres - bůh války. Muž Áres bývá mužským idolem; utlimátní "macho", nekompromisní, odvážný, rozhodný, přímý až bezohledný. Je si jistý svým mužstvím, v ženách vzbuzuje jejich ženskost a umí je taky naplno ocenit, je smyslný a také ženiným ochráncem. Jeho Achillovou patou je značná vznětlivost. Na sebemenší podnět snadno reaguje konfliktně, takže má často problém s lidmi vyjít. Je třeba, aby jeho partnerka (ideálně Afrodité či Athéna) nereagovala na Áreův vztek emotivně a svým působením jeho temperament klidnila. Druhou stránkou jeho ochranitelství je pudová žárlivost, která ho dovede jak rozčílit, tak dobře mířená usměrnit. Nenapadá ženy, pokud je nebere jako protivníky, a pokud s ním dokáže žena hovořit, naučí se partnerku hýčkat a projevovat jí všemožně náklonnost - je to svým způsobem stálý druh dobývání.

To by byla první půlka Pantheonu, dívčí část následuje příště, až bude opět inspirace milostivá. Potřebuji ovšem zdůraznit, že můj popis se sice snaží o objektivitu, ale shrnuje pouze mé zkušenosti a poznatky a nemůže být brán jako učebnice. Relevance popisu velice záleží na tom, jak dobře každý archetyp znám.
Také si nepřeji citovat tento článek bez mého souhlasu, je to můj původní výtvor (a dal mi zabrat).


Vznik článku byl inspirován vynikajícím pojednáním o těžkých obdobích v životě archetypů od Suzie. (odkaz viz výše pod výrazem here)

další zdroje ke studiu: Bohyně
Agapi Stassinopoulos - Zamilovaní bohové a bohyně (ISBN 978-80-7349-058-4)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 vera-ladisleifsdottir vera-ladisleifsdottir | 5. prosince 2014 v 19:40 | Reagovat

Skvělej článek, Káťo! Fakt hezky shrnující, něco takovýho jsme pro archetypy, který alespoň mně přijdou občas těžko uchopitelný, potřebovali :). Už se těším na bohyně!

2 Nielian Nielian | 7. prosince 2014 v 13:22 | Reagovat

Je legrační, že ani mě ani Věrku neinspiroval článek k rozvláčným komentářům. Asi nás inspiroval tvůj vlastní věcný přístup k věci :) Jednoduše super!

3 vera-ladisleifsdottir vera-ladisleifsdottir | 7. prosince 2014 v 21:01 | Reagovat

Dobrej postřeh, Zuzko :D. Asi to Káťa napsala tak výstižně, že už ani není co dodat :).

4 Kei-chan Kei-chan | 15. prosince 2014 v 23:30 | Reagovat

Děkuju moc ☼

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama