Září 2015

MBTI ST:DS9

6. září 2015 v 12:36 | Kei-chan |  Tvorba
Protože mi to vrtalo hlavou, kdo se hodí k čemu, a pak mě ovládla grafomanská kreativita....

STAR TREK: HLUBOKÝ VESMÍR 9 MBTI PŘEHLED

= podle mě nejlepší seriál ze světa Star Trek


- pro zobrazení obrázku v původní velikosti klikněte na obrázek pravým tlačítkem a zvolte "Zobrazit obrázek".

Close to you

2. září 2015 v 9:59 | Kei-chan |  Inspirace
Poslední dobou přemýšlím, co pro člověka znamená hudba a jak ji hodnotí.

Někdo říká, že umění je cokoliv, co v člověku vzbudí nějaký pocit. Nikdy jsem se s tím zřejmě obecně nesjednotila, ale co se týče hudby, skoro jsem nakloněna souhlasit. Proč mozek funguje ovšem tak, že kdykoliv chci vyslovit nějaké pravidlo, v hlavě mi začnou vířit nesmiřitelné výjimky?
Dobrá tedy, pro mě je hudba soubor zvuků, které dohromady vytvářejí pozorovatelnou spojitou melodii (zvláště v dnešní době důležité pravidlo, že ano Kesho, Psy a ostatní matláci), pokud není instrumentální, zpívá slyšitelný hlas (nepočítám počítačově upravené tóny, fuj fuj!), obsahuje určitou libozvučnou harmonii a emoční náboj. Zvláště poslední zmíněná podmínka je vrcholně subjektivní, a proto pravděpodobně důvodem hádek mezi lidmi s odlišným vkusem.

Pro někoho hudbu definují objektivnější ukazatele podložené hudební naukou. Zajímavé rytmy jako 7/8 takt, konkrétní akordy (ať žije dominantní septakord) a jejich určitý počet (ne a ne čtyři akordy a méně), provedení (žádné rozložené akordy, to je fádní) a další smug znalosti. Těm, kteří patří k druhé skupině, nechci brát jejich přesvědčení, tak se nemusí čertit, ale ráda jim vzkážu, že nechávají zpracovávat hlavou něco, co je určeno srdci.
Dokonalé ohodnocení jednotlivých vět symfonií, observace triol a líbivého staccata posluchače nepřiblíží skutečnému významu, jež svou hudbou umělci tajně a mnohdy nevědomky sdělují mezi řádky notového zápisu, jenom to potěší ego, které si může zrcadlit svou vlastní skrz na skrz povrchní "výjimečnost".

Radši chci slyšet od lidí, jaké pocity a asociace je při poslechu hudby napadají, co znamená pro jejich duši a kdy si to potřebují pustit. To pro mě znamená sdílení.

Tak například následující písničku doporučuji všem čtenářům kvůli tomu, že mi zní jako snění. Když ji poslouchám, myslím na Toma Hankse a Meg Ryan a uvědomuji si, jak lidé se srdci sobě blízkými dokáží nechat maličkosti zabránit jim, aby si byli blízcí i ve vnějším světě a to, je-li možné, napořád. Zní mi to hořkosladce a připomíná mi to, že to, co pro jednoho člověka je trýznivé velkolepé trápení, pro druhého jen míjícího, to znamená malé vyrušení z neutuchajícího pocitu štěstí. Cítím velikost světa, pro který je malý pocit malého člověka krátká epizodka v celkové perspektivě neznamenající prakticky nic.

Close to you....